Halloween

28. října 2012 v 13:42
Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října.
Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu.
a "koledují" o sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu aj. Halloween vznikl z předkřesťanského keltského svátku Samhain - obdoby našeho Nového roku. Název vznikl zkrácením anglického "All-Hallows-eve", tedy "Předvečer Všech svatých".
více c.č

Poslední říjnový večer se v mnoha zemích světa nese ve znamení svátku Halloween. Tento svátek má kořeny v prastaré tradici dávných Keltů, kteří se loučili s létem a slavili příchod nového roku přesně tento den. Noc, která lámala říjen a listopad, nesla název Samhain podle keltského boha Samhaina (Sow- en, Anwinn), který byl podle víry starých Keltů pánem mrtvých. Podle keltské víry byl tuto noc předěl mezi světem živých a mrtvých nejmenší ze všech dní v roce.
--------------------------------------------------------------------------------
U nás Halloween nemá takovou tradici, jako v anglicky hovořících zemích. Mezi dětmi sice získává stále větší oblibu, ale u většiny z nás má daleko hlubší význam svátek Všech svatých nebo "Dušičky" - památka zesnulých. Dušičky, jak se Památce zesnulých lidově říká, jsou svátkem poklidným, kdy vzpomínáme na ty, kteří už s námi nejsou a se kterými jsme prožili část života. Dušičky oslavují pokoru, skromnost, upomínku na smrt jako životní zkušenost, a vracejí se k těm, které jsme měli rádi a kteří odešli z tohoto světa. "Dušičková" cesta na hřbitov, zdobení hrobů svíčkami, věnci a květinami, je nejen tichou vzpomínkou, ale i společenskou událostí, kdy se spolu scházejí příbuzní, sousedé i známí.
-------------------------------------------------------------------------------------

Máte rádi helloween ?

A ještě pár inspirujících ozdob:
Halloween - netopýřiHalloweenské pavučiny

Zářící Halloweenové kyblíčky
při kopírování uved zdroj !!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MODE-s MODE-s | Web | 28. října 2012 v 15:02 | Reagovat

super článok...škoda, že to aj my na Slovensku nemáme zaužívané :/

2 *J* *J* | E-mail | Web | 28. října 2012 v 15:40 | Reagovat

Užasný článek :) , hlavně se mi líbí ta animace! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama